Skip to content

Łuszczyca – łagodzenie objawów

Written by

[Głosów:    Average: /5]

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która koncentruje się na zewnętrznej powłoce ciała. Jej objawy w postaci złuszczania się skóry i nieestetycznie wyglądających czerwonych plam, są zmorą każdego chorego. Istnieją jednak skuteczne sposoby na złagodzenie tych dolegliwości. Co sprzyja skórze w łuszczycy i jak zminimalizować wstydliwe efekty choroby?

Opalaniem w łuszczycę?

Łuszczyca należy do chorób skóry, w których długotrwałe przebywanie na słońcu przeciwdziała wysiewowi zmian skórnych. Jedna z metod terapeutycznych stosowanych w łuszczycy – tak zwana „PUVA” lub „REPUVA” – wykorzystuje działanie tożsame do promieniowania słonecznego.

Pamiętaj jednak, by ograniczyć kąpiele słoneczne w godzinach wyjątkowo intensywnego działania słońca i zawsze stosuj kremy z filtrem ochronnym. Dzięki temu ograniczysz możliwość występowania podrażnień i poparzeń słonecznych, na które Twoja skóra jest narażona tak samo jak u zdrowych osób. Wizyty w solarium są przeciwwskazane dla osób, chorujących na łuszczycę. Jeśli chcesz przyspieszyć proces opalania poprzez korzystnie z łóżka opalającego, skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem, by uniknąć pogorszenia stanu choroby.

Zadbaj o nawilżenie

Odpowiedni poziom nawilżenia skóry jest bardzo ważny dla osób, chorujących na łuszczycę. Skóra nawilżona znacznie łatwiej się regeneruje, a także jest mniej podatna na urazy i podrażnienia, na które narażony jest każdy, kto choruje na łuszczycę. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach. Sztuczny nawiew bardzo wysusza skórę i może powodować nasilenie objawów łuszczycy. Podobna sytuacja ma miejsce w okresie grzewczym, kiedy to włączone grzejniki i kaloryfery przyczyniają się do wysuszenia powietrza, co odbija się także na skórze.

Naucz się relaksować

Unikanie stresujących sytuacji jest bardzo ważnym elementem terapii łuszczycy. Niestety obowiązki zawodowe i konieczność pracy pod presją czasu nie zawsze idą w parze z owym zaleceniem. Bardzo istotna jest zatem umiejętność relaksu oraz „rozładowywania stresu” – najlepiej poprzez ćwiczenia oddechowe lub aktywność fizyczną. Nie kumuluj w sobie negatywnych emocji i staraj się żyć w zgodzie z samym sobą, a dzięki temu – ograniczysz pojawianie się zmian skórnych i zyskasz lepsze samopoczucie.

READ  Jak to się nigdy nie zmieniło, według Ciebie?

Previous article

Ciekawostki o astmie

Next article

Leki na grzybicę pochwy

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *