🧘‍♂ Celem jest podniesienie wiedzy na temat zdrowego 🧘‍♂ trybu życia i możliwości zapobiegania chorobom.

Producenci kosmetyków prześcigają się w tworzeniu nowych toników, żeli, kremów i innych mazideł, które mają za zadanie opóźnić starzenie się skóry. Wszystkie maja być skuteczne i przynosić natychmiastowe, widoczne efekty. Do grona poskramiaczy zmarszczek należy kolagen.

Jest głównym białkiem tkanki łącznej wykazującym wysoką odporność na rozciąganie. Najczęściej występuje w więzadłach, chrząstkach i skórze. W sumie w organizmie ludzkim występuje aż 8 typów kolagenu, a 8 kolejnych do tej pory nie sklasyfikowano. Utrzymuje nawilżenie skóry, a także jej sprężystość i wytrzymałość. Gdy się starzejemy, kolagen rozpuszczalny w wodzie przekształca się w kolagen usieciowany, który nie rozpuszcza się w wodzie. W wyniku tego procesu skóra przestaje produkować elastynę, staje się sucha, pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Czy jednak kosmetyki z kolagenem pomogą w walce ze zmarszczkami?

Producenci przekonują, że kremy z kolagenem działają odmładzająco, spłycają zmarszczki i regenerują starzejące się komórki. Kolejne badania zdają się przeczyć temu stanowisku. A wszystko przez to, że tak duże białko, jak kolagen, nie jest w stanie przeniknąć przez warstwę naskórka. Zamiast wnikać w głąb skóry, cząsteczki kolagenu pozostają na jej powierzchni. Dr Blanca Sengerova z Oxford University potwierdza tę tezę. – To bardzo frustrujące, kiedy widzę reklamy kremów przeciwzmarszczkowych zawierających kolagen. Owszem, jest on bardzo ważnym składnikiem naszej skóry, jednak to białko jest zbyt duże, aby swobodnie mogło przedrzeć się przez zewnętrzną barierę naszej skóry.

Przełomem w odmładzaniu skóry stały się mikrocząsteczki kolagenu otrzymane specjalnymi technikami nanotechnologii. Posiadają one zdolność do przenikania przez pory skóry nawet do warstw skóry właściwej, dzięki czemu możliwe jest odbudowanie uszkodzonych struktur skóry i widoczne odmłodzenie skóry.

Małgorzata Jaworska

43 lat Małgorzata Jaworska pracuje jakoOptometrysta: Wykształcenie zdobyte: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Wiedza i doświadczenie zawodowe zdobyte Poznań

Znajdziesz ciekawe informacje

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *